Lyžování Arabba /Marmolada

Lyžování v Itálii - lyžařská oblast Itálie – Dolomity

821d1925-fe58-4eed-9cbb-79b7494b8e7c.jpg

Horský masív Dolomit se rozkládá v Italských Alpách v severní části Itálie, na východ od Bolzanské kotliny. Není tvořen jednolitým hřebenem, naopak je charakteristický mnoha rozličnými samostatnými horskými skupinami. Pro Dolomity jsou typické věžovité vrcholy, srázné stěny, stolový povrch některých masivů a také bizarní tvary některých horských štítů.

Lyžování - Dolomity – Sella Ronda

Sella Rondaje světově proslulý, jedinečný lyžařský okruh v západních Alpách, Dolomitech. Tvoří jej čtyři navzájem propojená lyžařská střediska, Arabba, Alta Badia, Val di Fassa e Carezza aVal Gardena. Celková délka sjezdovek zde činí 487 kilometrů a jen na lyžích je zde propojeno na 350 kilometrů sjezdovek. Nabízí se tím jedinečný zážitek absolvovat nepřerušovaný lyžařský okruh okolo celého horského masivu Sella, a to dokonce ve dvou směrech. Celá tato síť sjezdovek, patřící k lyžařské oblasti Dolomity Superski, je jedna z nejoblíbenějších a nejzajímavějších lyžařských destinací v Evropě.

Lyžování - Dolomity – Arabba

alta-badia-a-slunicko.jpgalta-badia-chata.jpgmarmolada-masiv.jpg

Na úpatí nejvyšší hory Dolomit, Marmolady, se rozkládá malé, půvabné horské středisko Arabba. Bez nadsázky jej můžeme označit jako ostrov klidu v uprostřed jinak rušného lyžařského střediska Sella Ronda.

Arabba se stala oblíbeným lyžařským centrem z několika důvodů. Tím hlavním je hlavně pro lyžaře sousedství Arabby se Sella Rondou a Marmoladou. Už samotná Marmolada, nazývaná „Královna Dolomit“, je sama o sobě dostatečným lákadlem. Fascinující pohled na Marmoladu pokrytou ledovcem a možnost využití zdejších sjezdovek, které jsou jako stvořené hlavně pro náročnější lyžaře, jsou jen některé z mnoha příjemných překvapení, které právě v Arabbě na člověka čekají.

Ačkoli je Arabba jedno z center Sella Rondy, podařilo se jí uchovat specifický ráz, typický pro „horskou vesničku“. Nenajdeme zde velké hotelové komplexy ani rušná turistická centra, jako o několik kilometrů dále. Naopak, na stráních a loukách najdeme jen malé, útulné hotýlky a penziony v těsném sousedství původních horských chalup. Arabba má tím pádem neopakovatelnou atmosféru horského klidu. Idylická vesnice v horském údolí a vysoce kvalitní sjezdovky proto tvoří neopakovatelnou kombinaci, která Arabbě zajišťuje popularitu.

I pro volné chvíle nabízí Arabba další škálu možností. Zdejší kraj byl poznamenán válkami, bojovalo se zde za Napoleonských válek i za 1. světové války a nenápadná svědectví těchto časů zde pozorný turista nachází na každém kroku. Je zde možnost navštívit válečné muzeum Marmolada umístěné na jedné ze stanic lanovek, navštívit starou vojenskou tvrz rakouské armády, romantické ruiny hradu Andraz, či se jen nechat unášet specifickou atmosférou, tvořenou zdejším prostředím a lidmi.

Pro lyžaře – Arabba

fassa-passo-fedaia-z-marmolady.jpgfassa-rifugio-passo-fedaia-primo-pod-marmoladou.jpg

Lyžování - skipass

Pro lyžaře se v Arabbě nabízí ideální podmínky. Jsou zde k dispozici jak svahy Marmolady, tak je zde i perfektní přístup na Sella Rondu.  Můžete buď využívat skipas Marmolada/Arabba pro lyžování na sjezdovkách v Arabbě, nebo skipas Dolomity Superski, který platí pro neomezené lyžování v celkem dvanácti oblastech včetně Arabby a Sella Rondy.

Lyžování v oblasti Arabba/Marmolada je určeno především zkušenějším a náročnějším lyžařům. Specifické svahy Marmolady nabízí skvělé vyžití na perfektně upravených sjezdovkách se skvělými podmínkami lyžování na ledovci. K dispozici je zde celkem 62 kilometrů sjezdovek, které naprosto uspokojí i náročné lyžaře. Oproti ostatním střediskům v Dolomitech se toto číslo zdá na první pohled malé, ale nabízí se zde perfektní kvalita, široká škála terénů a v neposlední řadě klid a idylické prostředí, vzdálené velkým horským komplexům.

Sjezdovky pro lyžaře– Arabba

Arrabě můžete využít celkem  9 kilometrů černých, 27 kilometrů červených a 23 kilometrů modrých sjezdovek. Na ty se je možno dopravit sedmi kabinovými a patnácti sedačkovými lanovkami nebo osmi vleky. V celém komplexu se používá moderní přepravní technika, která zajišťuje kapacitu 42000 osob za hodinu.

Nejdelší sjezdovka přímo v Arabbě, z Porta Vescova má délku čtyři kilometry a převýšení 875 metrů. Nároční lyžaři nebojící se velmi prudkých svahů a ostrých serpentin rádi vyhledávají sjezdovku Pista Fodoma dlouhou 3,3 kilometrů, která nabízí převýšení přes 900 metrů.

Naprostou lahůdkou pro milovníky ničím nerušených dlouhých sjezdů je také 12 kilometrů dlouhá červená trať Pista Bellunese, která vás dovede se samotného vrcholu Marmolady až do vesničky Malga Ciapela. Zpět se potom dostanete nově zrekonstruovanou lanovkou, během cesty se vám naskytne úžasný pohled na celé údolí, hřebeny Dolomitů a také na svahy Marmolady, které klesají až k hladině jezera Fedaia, které najdete ve výšce 2057 metrů.

Zážitkem jako vystřiženým z filmu se můžete pochlubit díky jedinečné službě Heliski. Helikoptérou se podíváte při panoramatickém přeletu nad svahy Sella Rondy, uvidíte z ptačí perspektivy celou nádheru údolí Arabby a Dolomitů a následně se přenesete přímo nad sjezdovky Marmolady, po kterých už na lyžích dojedete zpět.

Ubytování - hory - Arabba/Marmolada

Arabba - Bosco Verde - Passo Campolongo - Rocca Pietore - Sottoguda

hotel-patri.jpg

residence-marmolada.jpg

hotel-grifone.jpg

Další aktivity - po lyžování

Pro milovníky dalších extrémů je zde připraven svah s boulemi, paragliding, či atrakce na otevřeném kluzišti.

Pro milovníky běhu na lyžích je zde připraven velmi atraktivním prostředím vedený běžecký okruh v lokalitě Malga Ciapela.

Díky moderní technice, široké nabídce lyžařského vyžití a skvělým přírodním podmínkám je Arabba právem označována jako jedna ze špiček lyžování v Dolomitech.

alta-badia-1.jpgmarmolada.jpg

Arabba pro nelyžaře – nádherné prostředí a dotek historie

Unikátní procházky po okolí - po lyžování

Arabba není -  narozdíl od mnoha dalších středisek - místem, které vzniklo až díky rozmachu lyžařského sportu. Historie tohoto místa je dohledatelná už v první polovině sedmnáctého století, kdy zde byl jako první postaven kostel zasvěcený Sv. Giacomu. I přes to, že v okolí se později začala rozmáhat velká lyžařská střediska, Arabbě se podařilo uchovat svůj původní ráz malé horské vesnice, což se dnes projevuje jako obrovské plus této destinace. Téměř velkoměstský ruch, typický pro okolní lyžařské komplexy, byste zde hledali marně. Za hlučnou zábavou, obchodními pasážemi a nočním životem musíte několik kilometrů dál. Arabba vám tento druh zábavy nenabídne. Bohatě vám však vše vynahradí idylickým prostředím a nekonečným klidem, jen občas přerušeným zvoněním kostela.

V okolí Arabby máte téměř nekonečné možnosti procházek po nádherném prostředí horského údolí, kdo si s sebou vezme fotoaparát, neudělá chybu. Krásných scenérií Dolomitů je zde nepřeberné množství.

Další přírodní zajímavostí je 2 kilometry dlouhá jeskyně Serrai Sottoguda, která končí přímo u ledovce Marmolady a dá se celá projít pěšky.

Samostatnou kapitolou je jezero Fedaia, ležící ve výšce 2057 metrů v průsmyku Fedaia, přímo pod ledovcem Marmolady. Dostanete se k němu hned dvěma lanovkami přímo z Arabby. Pokud si obejdete jezero, můžete se zastavit v příjemné chatě Pian dei Fiacconi, stojící přímo u počátku ledovce.

 
Kontakt
CK České kormidlo s.r.o.
Šilingrovo náměstí 257/3
602 00 Brno - střed
Tel: +420 542 210 794
Fax: +420 542 210 797
 
 
Mapa
 
 
Aktuální počasí
pocasi
Dnes ve 14:54 byla teplota 17 °C, částečně zataženo
Vane západní vítr rychlostí 3,2 km/h
 
 
Newslettery
Přihlásit k odběru newsletterů: